Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Wyzwania Teodora"

Koordynator: Marta Żbikowska

Nauczyciele biorący udział: Martyna Raczkowska, Magdalena Ostrowska

Grupy: Słoneczka i Wiewióreczki

Głównym celem niniejszego projektu jest wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka, ale także uświadomienie dzieciom, że o własny rozwój można dbać w każdym wieku, a pomoc okazywana innym jest równie ważna, jak troska o siebie samego. Natomiast wszelkie podejmowane działania mogą być kreatywnym wyzwaniem.

Cele szczegółowe:

• dbanie o wszechstronny i indywidualny rozwój dzieci
  • zdobywanie różnych umiejętności,
  • rozwijanie umiejętności współpracy,
  • wyzwalanie pozytywnych emocji,
  • rozwijanie kreatywności i twórczego myślenia,
  • rozwijanie samodzielności,
  • kształtowanie empatii wobec innych osób,
  • kształtowanie postawy proekologicznej,
  • upowszechnianie zdrowego trybu życia,
  • kształtowanie postawy prospołecznej.

Sprawność zdrowego osiłka

W dniach od 9 do 13 października grupa Słoneczek i Wiewiórek realizowała zadanie ,,Sprawność zdrowego osiłka’’,  w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego ,,Wyzwania Teodora’’.  Dzieci w ciągu minionego tygodnia poznały dyscypliny takie jak: bieganie, przeciąganie liny, skoki w dal, koszykówka. Zwieńczeniem sportowego tygodnia było spotkanie z trenerami UKS Sokół Nasielsk, Panami: Tomaszem Czajkowskim i Robertem Bugalskim. Panowie zapoznali dzieci z grą w piłkę nożną.

Zadanie miało na celu pokazanie dzieciom, jak ważny jest sport i wszelki ruch dla zdrowia naszego organizmu. Podjęte działania wyzwalały w dzieciach pozytywne nawyki związane z aktywnością.

Zdrowe kanapki

W zeszłym tygodniu Słoneczka i Wiewióreczki realizowały kolejne zadanie ,,Sprawność kuchcikowego mistrza’’, w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego ,,Wyzwania Teodora’’.

Dnia 13 października w ramach projektu „Wyzwanie Teodora” dzieci z grupy Wiewióreczki, Słoneczka, a także gościnnie w projekcie grupy Biedroneczki, Pszczółki, Jeżyki i Sówki zrealizowały zadanie z modułu pierwszego i zdobyły odznakę sprawnego osiłka. Pomogli nam w tym zaprzyjaźnieni goście,  trenerzy  z Klubu Sportowego „UKS SOKÓŁ” w Nasielsku, Tomasz Czajkowski i Robert Bugalski, którzy odwiedzili nasze przedszkole.

Trenerzy opowiedzieli  najmłodszym jak wygląda strój piłkarza oraz  jak wyglądają ich treningi. Goście starali się uświadomić dzieciom, że aby osiągnąć umiejętność w danej dziedzinie sportu, ważna jest systematyczność i praca   w grupie.

Goście przygotowali dla naszych przedszkolaków  ciekawe zabawy, na koniec każdy miał swoje 5 minut – strzał do bramki . Po wszystkim przyszedł czas na wspólne zdjęcie. Bardzo dziękujemy  za mile spędzony czas oraz upominki, które dzieci otrzymały od naszych gości. A chętnych chłopców  i dziewczynki zapraszamy do rozpoczęcia piłkarskiej przygody w klubie „UKS SOKÓŁ”.

Pociąg z kartonów

5 stycznia dzieci z grupy Słoneczek i Wiewióreczek wykonały kolejne zadanie z projektu ,,Wyzwania Teodora’’. Bawiły się one kartonami, robiły z nich pociąg, łódki i rakietę. Dzieci rozwijały kreatywność i wyobraźnię. Realizując to zadanie zdobyły ,,odznakę antynudka’’.

Zajęcia o emocjach

20 i 21 lutego dzieci z grupy Słoneczek i Wiewióreczek wykonały kolejne zadanie w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Wyzwania Teodora”. Dzieci uczestniczyły w zajęciach o emocjach. Nazywały one swoje emocje, a także próbowały określić co czują inni. Realizując to zadanie zdobyły „odznaki kochającego serca”.

"Bociany"

W marcu Słoneczka i Wiewióreczki wykonały kolejne zadanie w ramach projektu „Wyzwania Teodora”. Zrobiły one piękne, przestrzenne bociany, zdobywając ty samym odznakę „Artystycznej duszy. Dzieci poznały wiele ciekawostek na ich temat. Na koniec rozwiązywały zagadki, utrwalając tym samym zdobytą wiedzę.