Międzynarodowy Polsko-Ukraiński Projekt Edukacyjny "Dzieciństwo bez granic"

W listopadzie 2023 r. Samorządowe Przedszkole im. J. Tuwima w Nasielsku nazwiązało współpracę z Przedszkolem "Dzwonek" z partnerskiej gminy Nowa Uszyca w Ukrainie.

Koordynator: Olga Ickiewicz

nauczyciele biorący udział: Olga Wiśniewska, Martyna Raczkowska.

grupy: Biedroneczki, Wiewiórki

Projekt oparty jest na współpracy między Samorządowym Przedszkolem im. Juliana Tuwima w Nasielsku a przedszkolem partnerskim „Dzwonek” z Nowej Uszycy w Ukrainie. Współpraca między placówkami polega na wzajemnych doświadczeniach międzykulturowych, w których dzieci polskie poszerzą wiedzę na temat kultury ukraińskiej,  a dzieci ukraińskie poznają kulturę polską. Projekt jest również wyjściem naprzeciw potrzebom dzieci ukraińskich przebywających w Polsce poprzez budowanie ich tożsamości narodowej. Dzieci polskie rozwiną kompetencję międzykulturową, budując postawę tolerancji wobec odmienności kulturowej, a także wykażą się zrozumieniem dla ich ukraińskich kolegów i koleżanek. W ten sposób obie strony uczą się szacunku do drugiego człowieka bez względu na pochodzenie, wyznanie, przynależność kulturową.

Projekt „Dzieciństwo bez granic” skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym. W Nasielsku koordynatorem projektu jest Olga Ickiewicz, a w Nowej Uszycy Ludmiła Kriszczuk. Zadania z projektu mogą być realizowane w dowolnej kolejności.

20.11.2023 r. odbyło się spotkanie online między dyrektorami placówek, podczas którego ustalono zasady współpracy.

 

29.11.2023r. zarówno przedszkole "Dzwonek", jak i nasze przedszkole zrealizowało pierwsze zadanie projektowe: Symbole narodowe.

Biedroneczki poszerzyły wiadomości na temat ukraińskich symboli narodowych: flaga, herb Ukrainy, hymn państwowy oraz inne symbole partnersiego kraju, np. słonecznik jako symbol wolnej Ukrainy. Przy okazji przedszkolaki przypomniały sobie symbole narodowe Polski.

Biedroneczki obejrzały fotografie dzieci z przedszkola w Nowej Uszycy ubrane w stroje odświętne. W Polsce strój odświętny to biała bluzka i czarna spódniczka dla dziewczynek i czarne lub granatowe spodnie dla chłopców. Ukraińcy podczas ważnych uroczystości noszą piękne, haftowane stroje ludowe.  Podczas zajęć nasielskie przedszkolaki obejrzały mapę, na której widać dwa sąsiadujące kraje: Polskę i Ukrainę oraz odległość między Nasielskiem a Nową Uszycą. 

Ponadto, czterolatki układały w całość pocięte obrazki związane z tematem, a na koniec wykonały piękne prace plastyczne w barwach flagi ukraińskiej. Dzięki upszejmości pani Ludmiły Kriszczuk z przedszkola "Dzwonek" obejrzeliśmy animację dla dzieci zawierającej najważniejsze informacje na temat Ukrainy. Wszelkie informacje uzupełniała nasza koleżanka, pani Oksana Ostrowska, która pochodzi z Ukrainy. 

Przedszkole w Nowej Uszycy przygotowało wspaniałe zajęcia o Polsce. Dyrektor oraz pracownicy wyrazili swoją wdzięczność dla Polaków niosących pomoc dzieciom ukraińskim, które znalazły schronienie w naszym kraju w obliczu panującej tam od ponad roku wojny. 

Zapraszamy do obejrzenia relacji z przedszkola "Dzwonek" W Nowej Uszycy https://www.facebook.com/100024082902254/videos/993021015139004

 

22 grudnia 2023 

Podczas zajęć przedświatecznych Biedroneczki omówiły najważniejsze polskie tradycje bożonarodzeniowe, poznały historię narodzin Jezusa. Rozmawialismy także o przygotowaniach do Świąt, o marzeniach i magii, jaką niesie ze sobą św.Mikołaj ten, w którego dzieci wierzą dziś, a także poznaliśmy historię św. Mikołaja biskupa.

Następnie, poznaliśmy tradycje bożonarodzeniowe naszych przyjaciół z przedszkola w Nowej Uszycy. Otrzymaliśmy od nich film przygotowany przez rodzinę dziewczynki uczęszczającej do zaprzyjaźnionego przedszkola Dzwonek. Wiemy już, jak obchodzi się prawosławne Boże Narodzenie w Ukrainie, jak wiele tradycji mamy wspólnych jako Słowianie i sąsiedzi. 

Na koniec słuchaliśmy polskich i ukraińskich kolęd.  

Tego samego dnia dyrektor Kinga Majchrzak z wicedyrektorem Olgą Ickiewicz nadały paczkę świąteczną dla przedszkola z Nowej Uszycy. Tymczasem 28 grudnia otrzymaliśmy paczkę z przedszkola Dzwonek, w której były książki w języku ukraińskim o kulturze i tradycjach ukraińskich, piękne, haftowane ozdoby choinkowe oraz kartki świąteczne wykonane przez tatmtejsze dzieci. Zarówno Biedroneczki, jak i Wiewióreczki wysłuchały baśni ukraińskich, a potem wykonały piękne ilustracji do opowieści.

Zachęcamy do obejrzenia filmu o tradycjach bożonarodzeniowych przygotowanym przez przedszkole w Nowej Uszycy:

https://www.youtube.com/watch?v=LIlCi10CA8M

18 marca br. w grupie Biedroneczki odbyły się zajęcia koleżeńskie dla nauczycieli z Samorządowego Przedszkola związane z realizacją projektu. Tematem zajęć było oczekiwanie na wiosnę. Dzieci poznały ukraińskie tradycje ludowe związane z oczekiwaniem na wiosnę. Święto stritennia obchodzone jest w Ukrainie 15 lutego. Zgodnie z podaniem ludowym tego dnia zima spotyka się z wiosną. Ludzie obserwują pogodę - jeśli dzień jest słoneczny, wiosna przyjdzie wcześniej, a gdy będzie mróz - zima zostanie dłużej. Dzieci zaśpiewały "Zakłyczkę" - piosenkę w języku ukraińskim o tematyce wiosennej, której uczyły się od dłuższego czasu. Zatańczyły także "Krzywy taniec" - również część ludowego rytuału na przywołanie wiosny. Tymczasem w grupie Wiewiórki, dzieci wysłuchały kolejnej bajki ukraińskiej, opowiedziały wspólnie najważniejsze wydarzenia z opowiadania, a na koniec wykonały piękne prace plastyczne - zające zrobione z wyciętego szablonu dłoni.

Od jesieni 2023r. polskie i ukraińskie przedszkolaki odkrywają kulturę obu krajów. Niedawno poznaliśmy zwyczaje związane z powitaniem wiosny oraz Świętami Wielkanocnymi. Polskie przedszkolaki z grupy Biedroneczki oraz Wiewióreczki z Samorządowego Przedszkola uczestniczyły w zajęciach poświęconych  świętowaniu dnia Stritennia, przypadającego 15 lutego. W tym czasie ludzie obserwują pogodę. Jeśli dzień jest słoneczny, wiosna przyjdzie wcześniej. Gdy dzień jest pochmurny i mroźny, prawdopodobnie zima pozostanie na dłużej. Tego dnia w Ukrainie obchodzi się również Święto Matki Boskiej Gromnicznej, które w polskim kościele ma miejsce 2 lutego, a tradycje i wierzenia związane z tym dniem są takie same w obu kulturach.

Ponadto, dzieci z obu przedszkoli podnoszą swoje kompetencje międzykulturowe, ucząc się tańców i piosenek, zabaw tradycyjnych. Przedszkolaki z Nasielska tańczyły „Krzywy taniec” i śpiewały „Zakłyczkę” jako przywołanie i powitanie wiosny. Dzieci z Nowej Uszycy, natomiast, zrobiły Marzannę i wyrecytowały polską rymowankę o Zimowej Pannie. Tuż przed świętami dzieci z obu placówek przygotowały kartki świąteczne, które wraz z przedmiotami związanymi z obchodami Wielkanocy przedszkola wysłały do siebie w paczkach.

Udział w projekcie rozbudza ciekawość poznawczą u dzieci na temat świata, zachęca do oglądania map, flag i kształtowania pojęć takich jak kraj, miasto, region. Dzieci kształtują umiejętności społeczne. Dowiadują się, że na świecie istnieje wiele języków oraz że każdy kraj ma swoje własne zwyczaje. Ale przede wszystkim dzieci uczą się szacunku do drugiego człowieka. Jako Słowianie mamy wiele wspólnego, co wspólnie stopniowo odkrywamy, ale również jako narody różnimy się i to czyni nas wyjątkowymi.